Líbí se nám
kvalita zpracování
transreflexní displej a způsob interpretace výsledných dat
slovní hodnocení a doporučení k dalším tréninkům
Nelíbí se nám
cena
hmotnost
hodinky jsou jen pro muže
4.4

Garmin se zaměřuje hlavně na outdoorové sportovní hodinky a náramky, kde využívá své dlouholeté zkušenosti ze světa GPS. Garminy jsou známé spolehlivostí spojení s družicemi, širokými možnostmi monitorování sportu, kvalitním zpracováním a nabídkou sdílení výsledků na sociálních sítích. Jdou i Garmin Fénix 5 ve šlépějích této tradice? Hodinky Gramin Fénix 5 jsme mohli vyzkoušet díky obchodu CZC.cz, který nám je k testování zapůjčil. Pro koho jsou hodinky určeny, co umí, čím překvapí?

Co v recenzi najdete?

Balení

Balení hodinek Garmin Fénix 5 je luxusní, stylové, přitom poměrně nenápadné. Jen šedá krabička ve tvaru krychle, nahoře nic než šedo, po stranách nápisy Garmin a Fénix 5. Teprve ze spodní strany krabičky se dozvíte, s čím vším máte tu čest.

Vnitřní uložení je pečlivě navržené i zpracované. Vše má své papírové obaly, hodinky byly nasazeny na pěnovém stojánku, který zajistil jejich dokonalou stabilitu uvnitř krabičky. Jsem sama zvědavá, zda se mi podaří vše umístit zpět tak, aby šla krabička zavřít.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Zvláštní pozornost si zaslouží manuál. Ten bývá všude v rozsahu několika málo stran. Tady na mě vykoukl manuál s 254 stranami. Formát 8 x 8 cm. Napřed jsem se uklidňovala, že jde o několikajazyčný návod, ale byl to omyl. Těch 254 stran je jen v češtině!!!

Konstrukce a design

Hodinky jsou precizně zpracované. A mohutné. To je první, co mě napadlo, když jsem je z krabičky vyndala. Měly kovový pásek, který byl pokrytý ochrannými fóliemi, aby se kov ani malinko nepoškrábal. Kovový pásek byl nastaven na maximální rozměr, takže by se mi do něj zápěstí vešlo ještě jednou, viz foto.

Ano, Garmin Fénix 5 je pro muže. Žádný unisex, tohle je čistě chlapská záležitost. Se stejnou výbavou však Garmin poslal na trh hodinky Fénix 5s, které si směle mohou pořídit ženy. Hodinky 5s jsou menší a lehčí. Fénix 5 na průměrnou dámskou ruku fakt nepatří. Pánská verze je příliš velká a nepohodlná k nošení na drobnějším zápěstí.

Ale zpět ke konstrukci. Hodinky jsou vyrobeny z kombinace kovu a tvrzeného plastu – konkrétně jde o vlákny vyztužený polymer. A přestože je na hodinkách plast, nepůsobí laciným dojmem. Pásek je kovový, v balení je i silikonová varianta. Pásky jsou vyměnitelné, ovšem pouze za další pásky od Garminu, protože mají speciální (a jednoduše zvladatelný) způsob nasazení a uchycení, viz foto.

Luneta hodinek a kovový pásek, pak také kovová přezka na silikonovém pásku a spodní víko jsou vyrobeny ze stejného kovu, takže spolu vše perfektně ladí. My měli k dispozici variantu Sapphire/Metal „slate gray“, tedy šedá břidlice. Sapphire neboli safír je použit na ochranné sklíčko.

Velikostní parametry hodinek jsou následující:

  • rozměry (š x v x h): 47 x 47 x 15.5 mm
  • hmotnost: 90 g
  • délka hodinek i se silikonovým páskem: 270 mm
  • odolnost: 10 ATM

Jak vidno z parametrů, hodinky nejsou žádný prcek. Nad zápěstí trčí opravdu hodně, rukáv dámského termoprádla přes ně prostě nepřetáhnete. U pánského to až tak problém není, rukávy jsou tu přece jen volnější. Fénix 5 jsou i dost těžké, 90 g se na ruce celkem pronese, když z toho 85 g tvoří celkem vysoké tělo hodinek.

Spodní část těla hodinek je uzavřena kovovým krytem, opět v barvě šedé břidlice. Spodní víko je přimontováno čtyřmi šroubky. Dále tu najdeme optické senzory a konektory pro nabíjení. Nutno dodat, že Fénix 5 mají extrémní odolnost proti vodě a prachu, odolné jsou až do 100 metrů, tedy do 10 ATM (ovšem i přesto nesmíte mačkat ovládací tlačítka, když jste s hodinkami ve vodě).

Boční strany hodinek nesou pět ovládacích tlačítek. Ano, tušíte správně, hodinky se ovládají pouze tlačítky, displej není dotykový. V podstatě dobrý nápad, protože outdoor jsme často v rukavicích, proto s tlačítky odpadá otravné sundávání rukavic při snaze poštelovat si hodinky nebo přepnout na jiné zobrazení. Tlačítka jsou natolik velká, že jdou pohodlně nahmátnout i s průměrně silnými rukavicemi.

Pravá strana nese dvě tlačítka, levá strana tři. Na kovové lunetě je pak u každého tlačítka nápis (nebo nápisy), k čemu slouží. Vlevo nahoře je „light“, uprostřed „up/menu“, vlevo dole pak „down“. Vpravo dole je „back/lap“ a vpravo nahoře nápis chybí, tlačítko je označeno červenou barvou, jde o hlavní tlačítko, kterým potvrzujete volbu nebo spouštíte a zastavujete měření sportovní aktivity.

I luneta je k hodinkám připevněna šroubky, tady je jich dokonce pět. Safírové sklíčko je zasazeno jakoby dovnitř, do vnitřního prostoru lunety, ve skutečnosti je i pod ní, ale je tvarované. Mezi lunetou a sklíčkem díky tomu vznikla drážka. Povrch sklíčka je naprosto rovný, není nijak zakřivené. Při pohledu z boku je sklíčko cirka půl milimetru pod úrovní lunety.

Kovový pásek je velmi dlouhý, ale dá se z něj sundat až osm políček, což nabízí dostatečnou délkovou variabilitu. Kovový pásek je masivní, ovšem vhodný do společnosti, má styl a šmrnc, podtrhne luxus, který jste si s hodinkami pořídili. Silikonová varianta pásku je přijatelnější na nošení a hlavně sportování, ale zase nedává hodinkám tolik reprezentativní vzhled. Díky chytrému systému uchycení se dají pásky vyměnit během několika vteřin, takže je snadné do práce nosit pásek kovový a na sport silikonový.

Perforace silikonového pásku nejsou nijak propracované, má pouze středové dírky, které slouží zároveň i k zapnutí. Dírky jsou příjemně blízko u sebe, je snadné nasadit hodinky tak, aby správně objímaly zápěstí. Jenže já se svou ne zrovna hubenou rukou jsem byla třetí dírce od konce. Ženy s útlým zápěstí tyhle hodinky prostě nezapnou tak, aby jim seděly správně, budou plandat.

Na silikonovém pásku jsou ještě dvě poutka pro uchycení přebytečného pásku, druhé poutko má i zástrčku pro pevnější uchycení konce pásku.

Specifikace a nabíjení

Specifikaci už jsem mírně nakousla, takže nepřekvapí, že jde o velké outdoorové sportovní hodinky pro muže. Ba přímo o multisportovní hodinky, protože dokáží měřit aktivitu i tehdy, když sporty kombinujete, třeba když děláte triatlon. Vybavení sportovním monitoringem je díky volitelné doplňkové výbavě (viz níže) na profesionální úrovni, přitom jsou však informace podávány laicky, čísla jsou vysvětlena komentáři.

V informacích se díky tomu neztratí ani amatér, ovšem profesionála rozsah měření a prezentovaných dat jistě také uspokojí. Hodinky nabídnou v základním nastavení 217 datových polí, tedy 217 různých informací o tom, jak si vedete ve sportu nebo kdo vás kontoval. Fénix 5 totiž mají i chytrý systém notifikací a rychlých odpovědí na ně (i přes to, že jsou ovladatelné jen tlačítky). Počet datových polí můžete ještě rozšířit z aplikace Garmin Connect.

Už jsem zmínila i fakt, že Garmin nabízejí ženskou variantu: Fénix 5s nebo Fénix 5s Plus. Pak je tu ještě Fénix 5X, který je doplněný o topo mapu Evropy – ta je i ve variantě Fénix 5s Plus.

Pojďme k výdrži a nabíjení. Hodinky se nabíjejí celkem klasicky, USB nabíjecím kabelem, který se druhou stranou zastrčí do nabíjecích konektorů na zádech hodinek. Nabíjecí kolébka se nekoná.  Ovšem pozor, dobrá zpráva – nabíjet se musí jen jednou za čas, hodinky mají transreflexní displej, který nepotřebuje energii na podsvícení.

Baterii samozřejmě vybíjí zapnutá GPS a Wi-Fi, měření tepu. Ovšem i tak je výdrž suprová:

  • výdrž baterie v režimu chytrých hodinek (vypnutá GPS, Wi-Fi a měření tepu): 14 dní
  • výdrž baterie se zapnutou GPS a s měřením tepu: 24 hodin
  • výdrž baterie se zapnutou GPS, ale bez měření tepu: 60 hodin

Displej

Displej je transreflexní, takže nepotřebuje podsvícení během dne. Světlo do něj dopadne, odrazí se o spodní vrstvu a zase jde ven, díky tomu je obrazovka dokonale viditelná i na přímém slunci. To usnadňuje outdoorové použití hodinek.

Konkrétní parametry displeje jsou tyto:

  • typ displeje: barevný transflective memory-in-pixel (MIP), ne dotykový
  • úhlopříčka: 1,2“ (3 cm)
  • rozlišení: 240 x 240 px

Rozlišení 240 bodů na 3cm, to není nic moc. Displej opravdu působí na první pohled celkem hrubým dojmem, zejména pro ty, kdo jsou zvyklí na jemné OLED displeje, třeba z hodinek Samsung. Jde však o transreflexní kousek, který vynahradí hrubší rozlišení dokonalou světelností. Navíc jsou datová pole natolik šikovně rozvržená, že vám hrubší rozlišení displeje brzy přestane vadit.

Hodinky nelze ovládat dotykově, dotyková vrstva zcela chybí. Displej lze podsvítit, přičemž volíte mezi automatikou, kdy se hodinky orientují podle okolního světla, nebo mezi manuálním rozsvěcením, ke kterému slouží levé horní tlačítko.

Možnosti personifikace hodinek nejsou v samotných hodinkách nijak pestré. Na výběr je sedm základních ciferníků, u nichž je digitální i analogové zobrazení, k tomu na některých i informace o aktivitě. Větší možnosti jsou pak až v aplikaci.

Ovládání a operační systém

Celé mechanické ovládání je z počátku celkem náročné na zapamatování. Pět tlačítek, to není úplně sranda. Na dotykovém displeji jen ťuknete nebo svajpnete, a je vymalováno. Ale tady si prostě musíte zapamatovat, k čemu oněch pět tlačítek slouží. A některá mají více funkcí, které se střídají podle toho, kde v menu zrovna jste. Samozřejmě záleží i na tom, zda tlačítko podržíte krátce nebo dlouze. Kdo má starší Garminy doma, třeba Garmin Fénix 3, už toto ovládání zná.

Já se přiznám, že ze začátku bylo ovládání hodinek Garmin Féxix 5 vyloženě džunglí. Sice už jsem to tu napsala, ale opakování neuškodí: manuál má 254 stran v češtině. Jenom ho pročíst byla fuška!

Až si na ovládání zvyknete a trochu se vám dostane do krve, už si s hodinkami budete rozumět. Spousta věcí se dá pořešit i v aplikaci, ale je to někdy i zbytečné. V hodinkách pomocí tlačítek nastavíte a vyřídíte vše důležité, výrobce myslel na to, aby byly samostatnou jednotkou. Nicméně, z obchodu Connect IQ se dají stáhnout další ciferníky, nové aplikace do hodinek, nová datová pole, která rozšíří základní nabídku sledování, stáhnete si i různé widgety.

Operační systém je uváděn v kategorii „ostatní“, Garmin má svůj vlastní. Výrobce se nepochlubil operační pamětí, pouze uvádí 64 MB paměť pro uchování dat z historie měření a pro notifikace.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

Funkce

Funkcí je bezpočet. To samozřejmě přeháním, ale ve srovnání s jinými sportovními hodinkami je tu funkcí tolik, že si z toho člověk napoprvé sedne na zadek. Převažují samozřejmě sportovní funkce nad těmi kancelářskými, ale i notifikace jsou v hodinkách na slušné úrovni, například zprávy se zobrazují celé, a když někdo volá, zobrazuje se jméno kontaktu i tehdy, když já nemám telefon v angličtině.

Celkově hodinky dokáží v základním nastavení přinést 217 různých druhů informací v různých datových polích. Pojďme se na funkce postupně podívat, alespoň v základu:

Každodenně využitelné funkce

  • notifikace z telefonu
  • komunikace s aplikací a synchronizace dat
  • kalendář
  • počasí
  • ovládání hudby v telefonu
  • vyhledání telefonu nebo hodinek
  • dálkové ovládání kamery VIRB®
  • krokoměr
  • sledování tepové frekvence 24/7
  • měření stresu
  • východ/západ slince
  • výškoměr (barometický)
  • teploměr
  • podpora třetích stran (sítě typu Strava, Accuweather, Stryd atd.)

Sledovací funkce

  • LiveTrack – pomocí vylepšeního systému Ultra Track, kdy se poloha zjišťuje jednou za minutu, ale ostatní část trasy se dopočítává pomocí akcelerometru nebo gyroskopu. Ten je přesnější a umožňuje sledovat více hodnot
  • Group LiveTrack – pomocí Ultra Track

Měření aktivit – sledované hodnoty

  • kroky
  • spánek
  • sledování plnění cílů
  • spálené kalorie
  • vystoupaná patra
  • překonaná vzdálenost
  • aktivní minuty
  • fitness věk (v aplikaci)
  • měření stresu
  • zhodnocení tréninku
  • průvodce relaxací
  • TrueUp
  • Move IQ
  • aerobní a anaerobní cvičení
  • VO2 max

Speciální sledování

  • kardio trénink
  • silový trénink
  • indoor veslování
  • opakování posilovacích cviků
  • počítání kol
  • sledování tréninkových plánů

Sledované sporty

Pak jsou tu jednotlivé sporty, u kterých hodinky samostatně sledují kvanta různých dat právě v závislosti na tom, o jaký sport jde. Speciálně je sledovaný:

  • běh – venku v terénu, venku na dráze i vevnitř na pásu
  • golf (bohužel jen venkovní, nikoliv simulátor, kam se chodí mimo golfovou sezonu)
  • jízda na kole – turistická, indoor na trenažéru, horské kolo, triatlon
  • rekreační sporty – turistika, horolezení, lyžování, snowboarding, XC Skiing, pádlování ve stoje, veslování, trampolína, taktické hry
  • multisport (více sportů v jednom zátahu)
  • plavání – hodinky umějí sledovat plavecké výkony jak v bazénu, tak v otevřené vodě, sledují kombinaci plavání a běhu

Ke sledování sportovních aktivit a biometrických údajů slouží hodinkám tyto senzory:

  • GPS (GLONASS)
  • monitor srdečního tepu
  • výškoměr (měří na základě tlaku – a dost nepřesně)
  • kompas
  • gyroskop
  • akcelerometr
  • teploměr

Konektivita a komunikace

Výrobce nenechal nic náhodě a vybavil hodinky Fénix 5 slušnou konektivitou. Dají se propojit s okolním světem mnoha způsoby:

  • Bluetooth Smart
  • GPS, GLONASS
  • ANT+
  • Wi-Fi pro aktualizace
  • VIRB® Camera Remote (dálkové ovládání kamery)

Hodinky Garmin Fénix 5 jsou kompatibilní se všemi Android a Apple telefony, ve kterých je Bluetooth Smart, tedy verze Bluetooth 4.2 a vyšší. Na verzi operačního systému telefonu už pak nezáleží, Bluetooth Smart je totiž záležitostí až poslední doby. Párování musí proběhnout přes aplikaci Garmin Connect.

Důležitým prvkem konektivity je možnost kombinovat hodinky s dalšími měřiči (s doplňkovou výbavou) od Garmin. Například s hrudním pásem, s externím teploměrem, se snímačem rychlosti a kadence a s dalším vybavením kpodorbnější analýze sportování. Hodinky vám ve spolupráci s tímto zařízením mohou nabídnout například detailní analýzu toho, jak běžíte. Jak dlouho je na zemi která noha, jaký je poměr těchto dob, jaký je poměr mezi výškou kroku a jeho délkou atd. Prostě, tohle už je hračka pro pokročilé amatéry a pro profíky.

Ještě k ANT+. Já nemám na čem otestovat, ale našla jsem stížnosti uživatelů, kteří byli zvyklí na předchozí modely hodinek Garmin, že spojení skrze ANT+ už není tolik spolehlivé. Výrobce sám prý přiznal, že ve Fénix 5 byla ANT+ anténa zmenšena. Je to o vyzkoušení. Pokud budete pořizovat k hodinkám i příslušenství, jistě zkoušejte intenzivně hned prvních 14 dní, dokud lze hodinky případně vrátit. V řadě Fénix 5 plus byla, dle informací od výrobce, anténa vrácena na původní velikost.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

Postřehy z používání

Hodinky mě svým manuálem nejdříve dost odradily, ale pak jsem přišla na to, že naučit se je používat a ovládat není až tolik složité. Jen to chce čas, chladnou hlavu a trochu trpělivosti. S velikostí hodinek jsem si moc nerozuměla, jsou fakt obrovské. Ale na chlapské ruce sedí jak ulité. Manžela netížily, neobtěžovaly. Samozřejmě trochu překážely, protože jsou poměrně vysoké. Dá se na to však zvyknout.

Na co jsem si já zvykala poměrně těžko, bylo umístění prstů jako protitlak, když jsem chtěla zmáčknout nějaké tlačítko. Co tím myslím? Mačkat levé prostřední tlačítko je v pohodě, protože na pravé straně hodinek v tom místě nic není. Horní a dolní tlačítka jsou vlevo i vpravo přesně proti sobě. Takže když je chcete zmáčknout, prst se na druhé straně hodinek automaticky postaví do protilehlé pozice, jenže tou je další tlačítko. Byla jsem nucena vypracovat si jinou metodu položení prstů, což pro mě nebylo vůbec přirozené.

Vibrace hodinek jsou hlubší, předpokládám, že i díky jejich velikosti. Rychle jsem si zvykla na to, že do notifikací mi chodí celé zprávy a že na ně můžu hned odpovědět rychlou cestou zvolení některé z přednastavených odpovědí.

Výškoměr založený na atmosférickém tlaku mi dlouho ukazoval absolutně nesmyslnou nadmořskou výšku. Až jsem na nějakou dobu zapnula GPS, výška se srovnala.

Možnost číst z displeje hodinek i venku na přímém slunci je perfektní. Čím více sluníčka, tím lepší viditelnost displeje. I fotky jsem dělala na přímém slunečním svitu. Foťák telefonu si s tím sice poradil o něco hůř, ale schopnost vyzářit přijaté světlo je na fotkách vidět dobře.

Byla jsem příjemně překvapená, že data o aktivitě, která v podobě čísel většině lidí stejně nic moc neřeknou, jsou ve Fénixech 5 převedena do slov. Čísla zůstala, ale pod čísly je slovní doprovod, což všem, kdo začínají s tréninkovými plánky a ještě tréninkový svět neznají, dost ulehčí počáteční situaci, spoustu bolesti a úrazů z přetažení.

Software Fénixu 5 totiž učí lidi naučit se porozumět tomu, jaký vliv měl konkrétní trénink na jejich trénovanost, na efektivitu celého tréninkového zatížení, také na výslednou únavu a jak postupovat dál, jak dlouho relaxovat. Garmin se snaží varovat před přetížením. Šetří všem čas tím, že odboural nutnost chodit na webový portál a sledovat tam data a vysvětlení.

Všechny informace se dají po uložení zpětně promítnout i na displeji hodinek. Tady uvidíte, jaká byla vaše zátěž, jaký vliv měl poslední trénink na vaši trénovanost v oblasti aerobní i anaerobní. Hodinky ihned doporučí správnou dobu regenerace a též budoucí trénink – úroveň jeho zátěže. Prostě hodinky zcela nahradí kondičního trenéra.

Trochu mě štvalo, že když ručičky zrovna putovaly přes například počet kroků, tak nebylo možné ho přečíst (ručičky jsou virtuální, ale jakoby překryjí informaci pod sebou – vidno i na některých fotkách).

Od srdce jsem se zasmála, když jsem od Garminu dostala odznak „Osobní světový rekord“.

Video

Hodnocení

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

Luxusní, designové a hlavně sportovní outdoorové hodinky, které vám plně nahradí trenéra, když se s nimi naučíte správně zacházet a když si pak pořídíte doplňkové vybavení pro analýzu vašeho sportování. Tyhle hodinky už si nezadají s profi přístroji. Ale také si za ně podle toho zaplatíte, i když verze s minerálním sklem je výrazně levnější, než námi testované hodinky se sklem safírovým. Garmin Fénix 5 dobře zvládají i smart funkce, kdy přijímají všechny notifikace, u kterých si to budete přát. Pomocí automatické odpovědi můžete přímo hodinkami hned reagovat. Perfektním počinem je převedení řeči čísel do řeči lidské. Každý číselný údaj zaměřený na celkovou analýzu aktivity je totiž přehledně popsaný tak, abyste si dokázali v hlavě informace správně uspořádat a přizpůsobit se do dalších tréninků. Množství sledovaných sportů je ohromné. Analýza každého sportu ještě ohromnější. Hodinkami lze ovládat hudbu v telefonu, ale například telefonování (ani přes BT) nepodporují.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here