Čínské Xiaomi se loni pustilo na pole chytrých hodinek. Jeho fitness náramky byly a jsou poměrně úspěšné a dá se říci, že za rozumnou cenu docela povedené. Jak na tom budou Xiaomi s hodinkami? Jejich cena je na první pohled také dobrá – ve srovnání s jinými výrobci je poloviční, dokonce i čtvrtinová. Jak je to ale s funkčností a výbavou tohoto kousku? Je opravdovým konkurentem pro dražší modely?

Obsah recenze:

Balení

Hodinky jsou baleny ve vkusné čtevrcové krabičce, kde po otevření najdete v první fázi právě jen ony hodinky, v pevném papírovém držáku. Teprve pod ním je zbytek balení – USB kabel, nabíjecí kolébka a nezbytné základní manuály. Adaptér do sítě není součástí balení.      

Konstrukce a design

Nic speciálního. To vás napadne, když se na hodinky poprvé podíváte. Perforovaný silikonový pásek, kulatý ciferník s kovovou lunetou. Ta však není pohyblivá. Také hned uvidíte, že samotný displej není kulatý, ale ve spodní části je zaříznutý rovně.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Z pohledu shora to vypadá, jako by na hodinkách nebylo jediné tlačítko. To najdete totiž až po pootočení hodinek, skrývá se na zkosené spodní části z pravé strany. Zkosení a dokonalé zaoblení okrajů je výhodné v tom, že hodinky nijak nezachytávají za oblečení.

Nosička náramku je široká 22 mm a lehce se sundává, takže originální ne příliš reprezentativní pásek můžete vyměnit za jiný ve stejném rozměru.

Zůstaňme ještě u pásku – je silikonový a bohatě perforovaný. Pocení, respektive zadržování potu pod páskem, tedy příliš nehrozí. Barevné provedení je buď s černým povrchem a červenou vnitřní stranou. Anebo opačně.

Co se konstrukce týká, je dílenské zpracování poměrně precizní, pevné. Pouzdro je keramické, ze spodní části osazené matným plastem. Odolnost hodinek je IP67, takže běžná vodotěsnost ano, ale voděodolnost při plavání nečekejte.  Rozměry jsou tyto:

  • průměr displeje: 46 mm;
  • hmotnost: 53,7 g.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz Kup na Kasa.cz

Specifikace a nabíjení

Hodinky byly vyrobeny k běžnému použití, kdy mohou částečně nahradit otravné hledání a odemykaní velkého a neskladného smartphonu. Plus ke sledování sportovních aktivit jejich nositele, srdečního tepu a dalších základních ukazatelů. Nechybí ani GPS či GLONASS. A spousta místa pro hudbu, kterou lze posílat do BT sluchátek.

Nabíjení hodinek je možné pouze originální nabíječkou, proto s ní musíte počítat při balení na delší cestu. Delší proto, že hodinky při běžném použití vydrží i pět dní, v pohotovosti dokonce více než 11. Takže například třídenní služebka vás nijak neohrozí. Ani víkend na chalupě bez nabíječky. V balení není adaptér do sítě. Takže použijete buď ten, co máte od jiných zařízení, nebo elektrický přístroj (lampička, počítač), který nabíjení přes USB kabel umožňuje.

Displej

Displej je téměř kulatý, ale ve spodní části kousek kruhu chybí. Vychytaná je podstata displeje, protože jde o transreflexní LCD. V čem je ona vychytávka? V docela dobré čitelnosti displeje i při minimální spotřebě energie. Hodinky totiž potřebují podsvícení pouze ve tmě. Většinu času, kdy je používáte, svítit nebudou. K osvětlení chytře využijí odraz denního světla. A ejhle, velká úspora energie je na světě!

Jak hodinky poznají, zda je světlo nebo tma? V oné chybějící dolní části kruhu displeje je umístěn senzor úrovně osvětlení. Nutno přiznat, že barvy displeje jsou trochu „vyšisované“ a že ciferník není tak efektní jako u OLED displejů. Efektem je tu však ta hromada uspořené energie. Při zachování dobré čitelnosti.

Displej má:

  • úhlopříčku 1,34 palce a
  • rozlišení: 320 x 300 px.

Na displeji se zobrazuje čas v analogu nebo v digitálu a aktualizuje se po minutě. Zobrazené jsou i základní notifikace. Nastavit si můžete několik Watch Faces, tedy tapet. Ciferník je poměrně pokročilý, takže v závislosti na zvoleném zobrazení může kromě času ukazovat i počet kroků, přepočtenou vzdálenost, ale třeba i současný srdeční tep nebo nabití baterie.

Ovládání a operační systém

Displej uvedete do provozu zmáčknutím tlačítka, dvojitým poklepem anebo pohnutím rukou do polohy ke čtení displeje. Uživatelé si ale právě na dvojitý poklep občas stěžují – že tento pokyn není někdy rozpoznán na první pokus. A musejí poklepat třeba natřikrát.

Co se operačního systému a vnitřního vybavení hodinek týká, mnoho se toho od výrobce nedozvíme:

  • procesor je dvoujádrový;
  • frekvence 1,2 GHz;
  • RAM je zabudovaná 512 MB;
  • vnitřní paměť má kapacitu 4 GB.

Vnitřní paměť je vyhrazena zejména pro hudbu. Kopírování hudby je snadné z PC, kdy hodinky v kolébce připojíte k PC a hudbu zkopírujete do složky Music. Hodinky se v PC objeví jako MPT zařízení.

Hodinky Xiaomi Amazfit šlapou poměrně rychle. Přecházení mezi funkcemi a zobrazeními je plynulé, nezadrhává se. Systém je sice v angličtině, ale slova v něm nakonec vůbec potřebovat nebudete. Ovládání je totiž natolik jednoduché a intuitivní, pomocí obrázků, že se bez znalosti angličtiny opravdu obejdete.

Do nastavení se dostanete přejetím prstem po ciferníku směrem dolů. Opačný tah prstem vás zavede do notifikací. Mohou být spojeny i s vibracemi, jejichž úroveň si nastavíte. S vibracemi je spojen samozřejmě též budík. Co se notifikací týká, jejich zobrazení si nastavíte ve smart zařízení, se kterým jsou hodinky spárovány. U textovek se zobrazí celý text zprávy, u Gmailu můžete i archivovat či mazat, možná je také rychlá odpověď.

Pokud pojedete prstem do stran, dostanete se do jednotlivých aplikací. Ve spárovaném mobilu můžete měnit pořadí aplikací, jak jdou v hodinkách za sebou. Anebo je i deaktivovat, pokud je dlouhodobě nepoužíváte.

Funkce

Z hodinek si můžete do BlueTooth sluchátek nechat přehrávat hudbu. Ovládání hlasitosti je jednoduše pomocí tahem prstu nahoru či dolů. Ale funkcí je mnohem více. Konkrétně jde o:

  • aktivity,
  • krokoměr,
  • srdeční tep,
  • budík,
  • počasí,
  • kompas,
  • stopky,
  • spánek a
  • tréninkové centrum.

V jednotlivých aplikacích v rámci těchto funkcí se také pohybujete gesty směrem nahoru a dolů. Tím je nastavujete či čtete jejich historii. Hodinky dokáží měřit tyto aktivity:

  • běh (Run),
  • chůze (Walk),
  • běh na pásu (Indoor Run),
  • kolo (Bike),
  • rotoped (Indoor Bike),
  • přespolní běh (Trial Run) a
  • eliptický trenažér (Elliptical).

Další aktivity přidávat nelze. Hodinky mají GPS a GLONASS, takže při outdoorových aktivitách budete mít poměrně přesný přehled. Jen si musíte chvilku počkat, než naběhne spojení. V průměru to zabere asi 20 vteřin. Jakmile se ale jednou spojí, drží signál dobře.

Během aktivit se ciferník změní. Údaje o čase se upozadí a dopředu vyběhnou data o současné aktivitě. Ta se aktualizují, kdykoliv zdvihnete ruku, že se na ciferník podíváte. Nastavena je i možnost upozornění na překročení hranice tepu, kterou si nasadíte vy sami. Měření tepů může probíhat kontinuálně, ale také v pouze vámi nastavených časech.

Tréninkové centrum vám umožní si vybrat různé tréninkové plány, zejména pro běh. A to jak pro začátečníky, tak pro maratonce. Vlastní plán ale přidat nelze.

Při spárování s telefonem se data o vaší činnosti nahrávají do aplikace Strava. Jiná k dispozici není. Pojďme ještě k senzorům: v hodinkách jsou integrovány:

  • Senzor okolního světla,
  • Gyroskop,
  • Kompas,
  • Akcelerometer,
  • Krokoměr,
  • Senzor srdečního tepu.

Konektivita a komunikace

Hodinky Xiaomi Amazfit  disponují několika způsoby připojení. Je to jednak Bluetooth 4.0 LE, dále GPS či GLONASS, ale i Wi-Fi. Ta však slouží pouze k aktualizaci firmwaru. Heslo do sítě se zadává ve spárovaném smartphonu. Hodinky spárujete s Androidem i s iOS. Hodinky ale nemůžete využít jako dálkový ovladač spárovaného telefonu.

Ke správě hodinek ve spárovaném chytrém zařízení slouží jen aplikace Amazfit Watch. Ta však nedokáže zobrazit údaje o počtu kroků, průběhu spánku a srdečním tepu. Připojení k aplikaci Mi Fit, která je dnes už dobře propracovaná, však zatím možné není. Ostatní úkoly ale v aplikaci Amazfit Watch zvládnete – nastavení ciferníku, zobrazení stavu baterie a doby, která uběhla od posledního nabíjení.

Jako pozadí ciferníku si dokonce můžete nahrát jakýkoliv obrázek. Nastavíte také notifikace, zobrazované počasí či aplikace. Záznamy aktivit se naštěstí synchronizují do Stravy. A tu nemusíte mít ani nainstalovanou, protože Amazfit Watch vždy otevře jednoduché webové rozhraní s posledními aktivitami.

Hodnocení

Vzhledem k ceně jde u Xiaomi Huami Amazfit Watch o dobrou nabídku. Hodinky mají odolné keramické pouzdro. Jsou vodotěsné a mají obrovskou výdrž baterie (ve srovnání s mnohem dražší konkurencí). Displej sice není zcela výstavní, celkový design také ne, ale hodinky neurazí. Měřit dokáží kdeco a všechny hodnoty si odečtete rovnou v nich. Problémy jsou spíše se základní aplikací, která ještě potřebuje hodně dodělat. GPS a GLONASS signál se sice dlouho napojuje, ale pak drží dobře. Využít můžete i virtuálního trenéra. Za jejich cenu opravdu dobrá výbava.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz Kup na Kasa.cz

Xiaomi Huami Amazfit Watch
Líbí se nám
Nelíbí se nám

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here