TEst
Líbí se nám
větší hodinky a design pro lidi s mohutnějším zápěstím
displej viditelný i na přímém slunci
dostatečně silné vibrace při notifikacích, zobrazení notifikace, možnost přijmout a odmítnout hovor
Nelíbí se nám
pomalejší operační systém Fitbit OS
málo aplikací pro Fitbit OS
nižší citlivost senzoru na pohyb zápěstím (pro rozsvěcení displeje)
3.8

Měli jsme již možnost vyzkoušet a popsat Fitbit Versa, což jsou chytré hodinky bez GPS. Jejich dražším a větším a GPS vybaveným bráškou je Fitbit Ionic, který nám rovněž zapůjčili v Czc.cz. Proč Fitbit Ionic nazýváme bráškou? Protože se hodí víc na ruku mužskou než ženskou, jsou mohutnější než Fitbit HR. Mají však přibalen i náramek menší velikosti, takže i ženy si mohou Fitbit Ionic směle nasadit. Předpokladem je, že budou mít větší zápěstí. Koneckonců, i zde je zakomponováno sledování ženských cyklů a doporučení pro podporu zdraví ženy.

Co dalšího můžete od Fitbit Ionic očekávat? Málo toho rozhodně není, i když párkrát jsem si říkala, v čem že se vlastně tyto hodinky liší od náramku?

Obsah recenze

Balení

Fitbit Ionic jsou zabaleny v pevné a dost kombinované papírové krabičce o velikosti, kterou bychom nečekali ani u smartphonu, natož u malých hodinek. Ale Fitbity už jsou velikostí obalů a jejich reprezentativností poměrně známé.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Na to, jak je krabička velká, v ní nakonec najdete jen samotné hodinky, náhradní menší náramek, malou magnetickou nabíječku (jen kabel, bez adaptéru). A samozřejmě nezbytné manuály ohledně bezpečnosti. Návod budete hledat marně, spokojit se musíte s prohlášením, že máte začít na stránkách Fitbit, odkud si stáhnete aplikaci a kde pak budete dostávat „školení“ jak na to.

Češtinu nečekejte, pro Fitbit jsme příliš nevýznamný trh. Na výběr budou jen světové jazyky. A v kuchyních si budete moci volit také jen mezi nejznámějšími světovými kuchyněmi, včetně americké (Fitbit dokáže vyhodnocovat i vaše stravování, vybranou kuchyní si usnadníte zadávání konzumované stravy).

Konstrukce a design

Fitbit Ionic jsou krásné a odolné hodinky, i když, jak už jsem zmínila, jsou mnohem mohutnější než námi již recenzované Fitbit Versa. K dostání jsou ve třech základních stylových variantách, a to sportovní, kožené nebo klasické silikonové. My měli k testování ono silikonové provedení.

Tělo hodinek je vždy tvarově stejné, nabídne však tři barevné varianty, konkrétně stříbřitě kovovou, v barvě mědi (burnt orange) a v barvě kouřové (smoke gray), s obdélníkovou obrazovkou a černým rámečkem okolo ní. Tělo je kovové, z hliníku se speciální úpravou, která je pevná, a přitom lehká (tzv. hliník série 6000  aerospace-grade ).

Po levé straně je jedno ovládací tlačítko uprostřed, napravo pak dvě, kdy jedno je umístěno dole a jedno nahoře. Žádná tlačítka neleží naproti sobě, takže se snadno mačkají s využitím opory prstu o druhou stranu těla hodinek.

Fitbit Ionic jsou vodotěsné hodinky, a to až do 50 metrů. Lze s nimi proto i plavat, pro plavání mají také aplikaci, a to jak pro plavání vevnitř, tak venku – díky zabudované GPS. Pojďme ale k velikostním parametrům hodinek:

  • rozměry: 39 x 47 x 12 mm
  • hmotnost (váženo s větším náramkem): 47 g
  • celková délka (s větším náramkem): 25,5 cm

Spodní část těla hodinek je vystouplá a zkosená, aby měřiče lépe dolehly na pokožku. Vedle měření tepu je zde totiž i SPO2, což vyžaduje opravdu těsný kontakt se zápěstím. Vedle měřičů jsou tu pak koncovky nabíjení. Nabíječka je osazena magnetem, proto je umístění nabíječky do správné pozice opravdu snadné.

Pásky modelu Fitbit Ionic jsou vyměnitelné, ale pouze za další Fitbit pásky. Mají totiž speciální pérko, díky kterému se sice snadno sundají a zase nasadí, ale za jinou značku není výměna možná – leda „no name“ čínské varianty. Nabídka náhradních pásků je celkem široká, ale o jejich ceně raději pomlčme.

Silikonový pásek, který jsme měli my, je zespodu zcela hladký, jen málo perforovaný, což dost znepříjemňuje nošení při vyšší fyzické aktivitě. Lze samozřejmě pořídit sportovní pásek, který je bohatě perforovaný a díky tomu dobře odvětrává pot.

Hodinky jsou pevné, dobře zpracované, nikde nic nevrže, všechno lícuje, jak má, vodotěsnost je znát na první omak. Displej hodinek Fitbit Ionic dostal krytí tvrzeným ochranným sklem Corning Gorilla Glass 3, které patří k nejodolnějším na trhu.

Specifikace a nabíjení

Hodinky Fitbit Ionic jsou určeny všem, kdo jednak touží po vychytaném designu, potřebují ve svých hodinkách GPS, stačí jim středně dlouhá výdrž baterie a také jim nevadí, když notifikace o dění v telefonu občas nepřijde. Ale zase na přijaté zprávy můžete hned v hodinkách rovnou odpovědět – pouze přednastavenými odpověďmi, které si vyťukáte v mobilu, ve Fitbit aplikaci.

Jde víc o sport tracker než o klasické chytré hodinky, takže spoustu chytrých funkcí, na kterých jsme u hodinek zvyklí, tu nečekejme. Berme je spíše jako hodně velký sportovní náramek s velkým displejem, automatickým rozlišením aktivity a také s GPS.

Nabíjení je snadné, pouze se na zadní část těla hodinek přiloží magnetická nabíječka. Nabíjení trvá cirka dvě hodiny. Baterie vydrží až pět dní, ale záleží to samozřejmě na způsobu použití. S GPS stále zapnutou nedá baterka ani den. Bez použití GPS se výdrž rapidně prodlužuje.

Displej

Stejně jako v případě Fitbit Versa je displej hodinek Fitbit Ionic chloubou značky. Je opravdu vymazlený a budete si ho užívat. Pixely jsou jemné, barvy výrazné, černé pozadí je hluboce černé. Zde není nic polovičatého.

Jas navíc může dosáhnout až 1 000 nitů, proto i viditelnost displeje na slunci je bezproblémová, přestože jeden „jen“ o LCD technologii. Jas lze nastavit manuálně nebo nechat přizpůsobovat automaticky, hodinky mají senzor okolního světla. Další parametry displeje jsou zde:

  • úhlopříčka displeje: 1,42 palce
  • rozlišení displeje: 348 x 250 pixelů
  • jemnost zobrazení: 306 ppi

Displej lze částečně přizpůsobit svým potřebám, a to v podobě motivů domovské obrazovky, kterých je k dispozici hned několik. V aplikaci Fitbit si pak můžete dodávat další, jak přímo fitbitové, tak ciferníky od komunity. Stejné je to s doplňováním aplikací pro hodinky.

Malinko zklamaní jsme byli z reakce displeje na dotyk, jinými slovy na dotykové povely. Ale o tom v ovládání. Obrazovku lze probouzet automaticky pohybem nebo manuálně kliknutím na tlačítko či rovnou prstem na displej.

S automatickým rozsvěcením displeje je trochu problém, operační systém reaguje pomalu, takže než se displej rozsvítí, máte ruku u očí poměrně dlouho. Navíc s ní musíme celkem výrazně pohnout. Jemný pohyb většinou není senzorem detekován.

Ovládání a operační systém

Ovládání hodinek Fitbit Ionic je kombinací tlačítek a dotykové obrazovky. Tlačítka reagují hned i na jemnější zmáčknutí. Dotyk na displeji je hodinkami zpracován o něco pomaleji, než jsme mohli vidět například u hodinek Samsung Galaxy.

Rychlost zpracování dotykových povelů (tapnutí nebo svajpnutí) je podobná jako u běžných modelů z Číny. Ale když si zvyknete, už s tím počítáte, a v podstatě nejde o žádný problém nebo komplikaci. Nesmíte prostě spěchat.

Levé tlačítko slouží k probuzení displeje a také pro pohyb o krok zpět. Pravé horní tlačítko otevírá možnost nastavení cílů ve vybraných činnostech, slouží k pohybu směrem nahoru. A pravé dolní tlačítko spouští měření cvičení, slouží k pohybu směrem dolů. Většina ovládání je však dotyková, na tlačítku budete sahat jen minimálně.

Operační systém je zde očekávatelný fitbitOS. Nejde o žádný zázrak, nečekejte podrobné vychytávky a statistiky (ani v aplikaci), smiřte se s vypadáváním notifikací. Ale jinak jde o poměrně povedený software. Známe i mnohem horší (jenže za jinou cenu…). Bohužel je i celkem málo aplikací na vlastní systém fitbitOS.

Svajpnutím po hlavní obrazovce sehora dolů si zobrazíte notifikace, které zůstávají po jistou dobu v paměti hodinek a na které můžete odpovědět předchystanými zprávami. Svajpnutím zespodu nahoru vyvoláte aplikaci Today, která přináší denní statistiky o činnosti, spánku, spálených kaloriích, srdeční činnosti apod.

Fitbit Ionic mají vnitřní úložiště o velikosti 4 GB, což na hudbu opravdu bohatě stačí – i po vyčerpání části paměti pro samotný operační systém a dočasně pro notifikace.

Funkce

Funkcí najdeme u Fitbit Ionic poměrně dost, ale na to, že jde o hodinky, není rozsah nabízených funkcí zase až tak skvělý. I funkcemi se totiž hodinky řadí spíše k fitness náramkům než k plnohodnotným chytrým hodinkám.

Tak se pojďme některými funkcemi probrat. Důraz je kladen na fitness, takže hned zkraje nabídky najdete cvičení. Po jeho rozkliknutí se nabídne běh, jízda na kole, plavání, běh na pásu, silová cvičení, intervalový trénink a „workout“ cvičení, které se i v češtině používá se stejným názvem. Jakmile spustíte venkovní aktivitu, automaticky se začne načítat GPS.

Hned vedle cvičení je hudba. Do hodinek si můžete stáhnout vlastní vybrané skladby, a to jak přes počítač nebo mobil, tak samozřejmě přes hudební aplikaci, zde je to Deezer. Další v nabídce hned první obrazovky jsou budíky. A podlesní ze čtveřice funkcí umístěné hned na první obrazovce aplikací pak je coach neboli osobní trenér.

Jeho základní nastavení je na rozehřátí, posilovací cviky nebo na výdrž. Lze ho však v aplikaci měnit dle svých potřeb, kondice a cílů. Druhá obrazovka nabídne relaxační dýchání, kdy vám hodinky ukazují, kdy se máte nadechnout a kdy vydechnout, k tomu promítají zklidňovaní a pak energizující sekvence barev.

Následuje předpověď počasí, stopky a aplikace k placení hodinkami, která však u nás pravděpodobně jen tak nepojede. No a poslední obrazovka nabídne možnosti personalizovat si hodinky (nastavení), vysledovat zajímavé tipy v používání hodinek nebo sdílet data s aplikací Strava. Komunitu kamarádů s podobným cílem ve fitness můžete vytvářet i v aplikaci v mobilu.

Senzorů je ve Fitbit Ionic požehnaně. Konkrétně:

  • tříosý akcelerometr MEMS, ten sleduje pohybové vzory a umožní automatické spouštění sledování aktivit pomocí funkce SmartTrack, která pozná pohyb trvající nepřetržitě minimálně 15 minut, chůzi a běh pozná v podstatě hned
  • výškoměr
  • GPS přijímač s GLONASS, který se spouští u venkovních aktivit
  • optický snímač srdeční frekvence
  • snímač okolního světla
  • teplotní čidlo

Klíčové funkce, ke kterým není potřeba váš telefon, jsou tyto:

  • Nastavení tichého alarmu
  • Prohlížení denních statistik
  • Sledování hodinové aktivity
  • Kontrola srdeční frekvence
  • Sledování a analýza aktivity uživatele
  • Práce s trenérem Fitbit Coach
  • Cvičení s řízeným dýcháním
  • Osobní hudba

Které celodenní statistiky jsou automaticky vytvářeny? Jde konkrétně o:

  • Počet kroků
  • Kroky během aktuální hodiny
  • Srdeční frekvence a klidová srdeční frekvence
  • Překonaná vzdálenost
  • Spálené kalorie
  • Vystoupaná poschodí
  • Minuty aktivní činnosti

Statistiky jsou uvedeny v aplikaci Today. A jejich pořadí můžete přehazovat stisknutím a podržením dlaždice a jejím přetažením na nové místo.

Konektivita a komunikace

Výrobce myslel i na majitele starších telefonů, a tak je v hodinkách Fitbit Ionic starší Bluetooth 4.0. Mimo Bluetooth zde najdete další možnosti spojení hodinek s okolním světem, a to je GPS, GLONASS, NFC pro platby, Wi-Fi pro aktualizaci firmware.

Kompatibilní jsou tyto hodinky s Androidy od Android 4.4, dále s Apply od iOS 9. A dokonce ještě i s Windows 10, tedy s klasickými počítači, notebooky, ultrabooky apod.

Postřehy z používání

Jak se mi hodinky Fitbit Ionic používaly? Jsou mohutnější než Fitbit Versa, takže po stránce pohodlí o něco hůře. Přetáhnout přes ně rukávy funkčního trika nebo mikiny, to byla celkem výzva. Hodinky ale díky dobrému upevnění na ruce neplandaly a neobtěžovaly ani přehnanou hmotností (tentokráte mi dírky v pásku sedly zcela přesně).

Nespokojená jsem byla s notifikacemi, protože nepřišly vždy. Někdy se ztratily dříve, než jsem je stihla pročíst. Pro mě tedy silné mínus, já notifikace vyžaduju. Silným plus byla možnost stažení hudby a jejího streamování do Bluetooth sluchátek, což jistě ocení spousta uživatelů.

Hodinky jsou designové, takže se s nimi dobře „frajeří“. Viditelnost na slunci nebyla za celou dobu problém, ani v ostřejším květnovém slunci, které dnes konečně vylezlo, jsem na hodinky viděla bez nutnosti je stínit nebo odhadovat, co mi asi chtějí říct. Automatický jas fungoval s malinkými zpožděními, ale dalo se na to zvyknout.

Rozeznávání pohybové aktivity není k zahození, protože nemusíte přemýšlet nad tím, že než vyrazíte, je potřeba pomačkat tlačítka na hodinkách. Pomačkají se sama. i se sama spustí GPS, pokud vykonáváte aktivitu venkovní. Ale to je klasika i u jiných chytrých hodinek a sporttesterů, že GPS je spojena s venkovními aktivitami a spouští se sama.

Video

Hodnocení

Jak Fitbit Ionic nakonec zhodnotit? Budou dobrými hodinkami pro nenáročné uživatele s větším zápěstím, kteří upřednostní funkce fitness trackeru a GPS před pohodlím opravdu chytrých hodinek. Do chytrých hodinek v pravém slova smyslu totiž mají Fitbit Ionic celkem daleko. Ale jako designový sporttracker budou dobré. Trochu zaostávají se svým operačním systémem a s méně citlivými senzory, které nerozeznají jemnější pohyb (otočení zápěstím, aby ukázaly čas). Na druhou stranu, po 15 minutách jsou schopné automaticky detekovat, co právě děláte a přiřadit měřené hodnoty ke správné aktivitě. Lze s nimi plavat, nabídnou osobního trenéra a poměrně dobře propracovanou aplikaci, ovšem bez větších podrobností ve statistikách.

Cena na Alze Cena na Heuréka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here