Polar Vantage M – téměř profi sport tester s přesným optickým snímačem

Polar Vantage M
Líbí se nám
Dobrá výdrž
Hodně funkcí
Nelíbí se nám
Menší displej
TFT displej
85

Svět chytrých hodinek je neskutečně široký a pestrý. Pořídit se dají levné hodinky s ne příliš spolehlivými funkcemi, ovšem i dražší kousky, které si na vaše tělo posvítí s překvapivou přesností. K takovým patří i polo profi hodinky Polar vantage M, jenž výrobce vybavil velmi přesným optickým snímačem srdečního tepu. Ale to není vše, co vám tyto hodinky dokáží nabídnout, když akceptujete jejich vyšší cenu.

Obsah recenze

Balení

Drobná papírová krabička, ovšem poměrně pevná. Rozhodně ne tak luxusní, jak můžeme vidět například u hodinek od Samsungu nebo i u dražších čínských modelů. Vevnitř najdete samotné hodinky, k nim pak ještě nabíječka a napájecí kabel USB, který poslouží zároveň i jako přenosový kabel pro připojení k PC. Nechybí ani návod na použití.

Konstrukce a design

Hodinky Polar Vantage M jsou prvními od Polar, které dostaly kulatý ciferník. M varianta je polo profi sport tester, který nabídne sledování mnoha sportovních výkonů, včetně plavání. Tomu odpovídá i vyšší krytí hodinek, s odolností WR230 do 30 metrů (3 ATM). Precizní zpracování tedy není žádným překvapením.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Kulaté tělo hodinek je osazeno pěti tlačítky, zleva dvěma a zprava třemi. Nevystupují však nijak výrazně nad povrch boční strany těla hodinek, což jistě přidává na eleganci jejich provedení. Díky tomu jsou hodinky univerzální, jak pro muže, tak pro ženy. Volitelná velikost řemínku dovolí je nosit i na užším zápěstí.

I tak jsou ovšem dost mohutné, na opravdu útlém zápěstí mohou působit celkem nepatřičně. Na mužské ruce budou vypadat mnohem přirozeněji, bohužel. Jejich velikostní parametry jsou totiž následující:

  • rozměry (v x š x h): 46 x 46 x 13 mm
  • hmotnost: 45 g
  • délky řemínků: vel S: 130-175 mm, vel. M/L: 140-210 mm

Hodinky jsou na svou velikost poměrně lehké, což je způsobeno plastovým tělem. Ale nemusíte se bát., že by plastové hodinky působily levným či nedokonalým dojmem. Právě naopak. Díky preciznímu zpracování je znát, že jde o hodinky vyšší kategorie.

Spodní strana těla hodinek nese senzory a piny k nabíjení. Po stranách těla hodinek jsou již zmíněná tlačítka a nad nimi je usazena lunetka, která je však vertikální, netvoří horizontální ohraničení skla hodinek, jak jsme zvyklí u většiny modelů.

Výrobce ponechal plochu ciferníku po celé šíři průměru hodinek, vyjma opravdu uzoučkého proužku lunetky z nerezové oceli, která je orientována svisle. Po obvodu ciferníku je však poměrně široký rámeček displeje, na kterém najdete natištěné čárky pro minuty a hodiny, také značku Polar. Pro displej zbylo jen menší místo uvnitř ciferníku. Celkem škoda, plocha by se dala využít mnohem účelněji.

Sklíčko ciferníku je plastové a zcela rovné, jde o Gorilla Glass. Je bez jakéhokoliv zakřivení. To umožňuje dobrou viditelnost displeje z jakéhokoliv úhlu.

Pásek je vyroben z polyuretanu, který příliš pohodlný není. Dá se však vyměnit za jiné modely a jiné materiály, polyuretanovou variantu si ponechat zejména pro sport. Do společnosti se však bude hodit třeba pletený pásek.

Specifikace a nabíjení

Hodinky Polar Vantage M jsou určeny pro rekreační sportovce, kteří to ovšem se svou tělesnou aktivitou myslí vážně. Profíkům již nevystačí, pro ně je tu řada polar Vantage V. Hodinky jsou nastaveny i k přijímání notifikací z telefonu, takže vedle opravdu kvalitního a poměrně přesného sport testeru máte i přehled o dění ve vašem mobilu. Na notifikace ale nelze přímo z hodinek odpovídat, pouze je přijímají.

Výrobce si zakládá i na aplikaci Polar Flow, kterou máte k dispozici nejen v mobilu, ale i na internetu, pokud byste hodinky nechtěli párovat s mobilem, nebo do aplikace chtěli přistupovat z počítače. Ovládání hodinek i aplikace je zcela v češtině, takže není nutné se probírat anglickým menu.

Hodinky nemají dotykovou obrazovku, vše se ovládá tlačítky. To chce trochu tréninku, abyste si zapamatovali co, kdy a kde mačkat, také abyste chytili ten správný grif pro mačkání tlačítek, protože čtyři z nich jsou postavena proti sobě. A to automaticky vede k opoře prstů na tlačítcích na opačné straně, takže někdy můžete zmáčknout to tlačítko, které jste vůbec nechtěli.

Tlačítkové ovládání je pro ty z vás, kdo jsou ochotní se jej naučit a používat, přece jen jde o pomalejší a méně pohodlnou formu ovládaní hodinek. Lze naštěstí nastavit zámek tlačítek, abyste si nechtěným zmáčknutím během aktivity nezměnili nastavení na hodinkách, což by mohlo přerušit snímání. Výhodou tlačítkového ovládání je jistě fakt, že ho zvládnete i s rukavicemi nebo s prokřehlými prsty. (pokud však hledáte podobné hodinky i s dotykovým displejem, zaměřte se na model polar Vantage V).

Nabíjení probíhá v originální nabíječce ve tvaru kolébky, kam je jen položíte. Baterie má kapacitu 230 mAh. Na jedno nabití a při aktivním použití GPS vydrží baterie až 30 hodin, a to při sledování souřadnic každou 1 vteřinu. Jde o velký skok ve výdrži baterie oproti předchozím polar modelům, dle výrobce jej dosáhl díky novému typu akumulátoru a energeticky méně náročnému přijímači GPS signálu.

Při běžném používání udává výrobce výdrž baterie cirka 130 hodin neboli 5,5 dne. Maximální výdrž, pokud nebudete zapínat GPS a nebudete hodinky příliš „trápit“ sportováním a sledováním tepové frekvence a ostatních ortostatických testů, vydrží hodinky i 650 hodin, což je 27 dní. Pokud tedy zapomenete nabíječku i při delší dovolené nebo služební cestě, rozhodně nebudete ztraceni!

Displej

Barevný LCD displej je také novinkou, kteří přišla s Polar hodinkami ve variantě Vantage. Displej je podsvícený dostatečně pro běžné čtení při interiérových aktivitách, ale na sluníčku si jej musíte přistínit, abyste mohli data spolehlivě odečítat. Vzhledem k tomu, že hodinky neustále ukazují údaje z metriky kterékoliv zvolené aktivity, je to docela škoda, displej by mohl být lépe podsvícen nebo nahrazen TFT variantou, která sama využívá slunce je zvýšení svého jasu (známe ji třeba z hodinek Garmin ).

Parametry displeje jsou následující:

  • typ displeje: barevný LCD bez dotykového ovládání
  • průměr displeje: 30 mm
  • rozlišení displeje: 240 x 240 px

Displej lze nastavit podle svých preferencí, zvolit domovskou obrazovku, výběr v aplikaci i v hodinkách je celkem široký. Skvělá je však možnost editace displeje individuálně u každého sportovního profilu, což u spousty hodinek možné není a lidem, co se věnují sportu pravidelně, často taková možnost chybí.

Rozsvěcení displeje lze nastavit na stisk tlačítka nebo na automatické rozsvícení zdvihnutím zápěstí směrem k očím. Displej je sice menší, ale i čtyři datová pole na jedné obrazovce jsou dobře čitelná.

Ovládání a operační systém

Už jsem zmínila, že ovládání je pouze tlačítkové. Tlačítka sama o sobě jsou sice málo vystouplá nad stranu hodinek, ale i tak jsou snadno hmatná a dobře stlačitelná. Tlačítka reprezentují základní příkazy v podobě: podsvícení, zpět, potvrdit, nahoru, dolů. A s tím si snadno poradíte při pohybu v menu. Jen je nutné si zapamatovat, které tlačítko je určeno k čemu.

Operační systém výrobce neuvádí, respektive jsem údaje nenašla. Evidentně jde tedy o jejich proprietární záležitost. Ale komunikuje i s nižšími verzemi Androidu a iOS, než je běžné u novějších typů chytrých hodinek. A to je velkým plus.

Funkce

Notifikace, sportovní funkce a pomoc s organizací dne. To je to hlavní, co hodinky polar Vantage M nabízejí. Co se aktivit týká, najdete v hodinkách tyto možnosti:

  • Stálé měření tepu
  • Nepřetržité monitorování aktivity
  • Sleep Plus
  • Cíl denní aktivity
  • Aktivní doba
  • Kroky a vzdálenost
  • Shrnutí aktivity
  • Výhody tělesné aktivity
  • Upozornění na neaktivitu
  • Délka a kvalita spánku
  • Intervalové časovače
  • Stopky, odpočítávání

Vypisovat možnosti tréninkových funkcí hodinek Polar Vantage M zde nebudu, protože jsou jich kvanta. Ale jen namátkou zmiňme například:

  • Možnost používání externích snímačů (v případě Polar Vantage M jsou to hrudní vysílač, cyklistické snímače, běžecký senzor)
  • Běžecký program
  • Rychlost a vzdálenost podle zápěstí (integrovaný pohybový senzor sleduje na zápěstí počty pohybů a též jejich dynamiku)
  • Pásma tepové frekvence – zóny tepové frekvence, ty se generují podle věku, případně se nastaví individuálně
  • Běžecký index – informace o výkonnosti, vychází z kombinace hodnot TFmax a TFklid, tepové frekvence, rychlosti a nadmořské výšky
  • Chytré kalorie
  • Přínos tréninku
  • Altitude, ascent/descent (Nadmořská výška, délka výstupu a sestupu)
  • Trénink více sportů
  • Tréninkové cíle
  • Tréninkový deník
  • Okruhy
  • Metriky plavání (ručně lze nastavit délku bazénu, změna pohybu pak zaznamená mezičas a též načte vzdálenost)
  • Recovery pro – sledování kondice, zotavení (pouze v kombinaci s hrudním vysílačem H10)

Skvělá je možnost komunikace hodinek s aplikací polar Flow. Jde o vydařenou aplikaci ke sledování všech sportovních výkonů, s podrobnými statistikami a přehledy v mnoha kategoriích. Nechybí v ní možnost zobrazit mapu překonané trasy, údaje získané i z externích snímačů, návrhy na trénink do budoucna, sledování vývoje kondice apod.

Konektivita a komunikace

Konektivita hodinek Polar Vantage M je poměrně široká. Disponují Bluetooth ve verzi 4.0, takže je spárujete i se staršími mobily. K párování můžete využít mobily od operačního systému Android 4.3 a od systému iOS 4. To obsahuje i poměrně staré smartphony, takže si kvůli hodinkám nový mobil pořizovat nemusíte. Hodinky mají GPS, A-GPS a GLONASS.

Navíc hodinky Polar Vantage M komunikují i s počítačem, poté, co je propojíte USB kabelem. Takže smartphone vůbec mít nemusíte. Komunikovat budou hodinky s operačními systémy: Windows XP, Windows 7, Windows 8 a novějšími. Nebo se systémy Mac OS X 10.6, OS X 10.7, OS X 10.8 a novějšími.

Video

Kde koupit

Cena na Heuréka.cz Cena na Alze Cena na Mall.cz

Hodnocení

Sice dražší, ale opravdu přesné a výkonné sportovní hodinky pro všechny, kdo se pohybu věnují pravidelně a s velkým nasazením. Nabídnou mnoho sportovních funkcí, individuální nastavení a možnost propojení s externími snímači, jako je například hrudní pás nebo cyklistický vysílač. Barevný displej je menší, než by mohl být, velká je naopak výdrž baterie, a to i při zapnuté GPS. 27 dní pohotovosti a 5 dní běžného režimu hodinek, to prostě není málo. Sledovat lze i trénink složený z více sportů. A nechybí ani plavání. Propracovaná aplikace dává možnost podrobného zkoumání vývoje výkonu a fyzické kondice. Hodinky propojíte nejen se smartphonem, ale pohodlně i s počítačem, takže vůbec nemusíte být majiteli chytrého telefonu. Jen škoda malého LCD displeje. Lépe viditelný a větší TFT displej by pozdvihl hodinky ještě o úroveň výš.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here